Jeżeli twoja przygoda biegowa trwa już przynajmniej kilka miesięcy, a może i nawet kilka lat, najprawdopodobniej przytrafiła ci się już przynajmniej jedna taka sytuacja, kiedy to trening okazał się totalną porażką wyłącznie z powodu zjedzenia czegoś nieodpowiedniego. Jeśli ten posiłek przed bieganiem przyjmuje postać wielkiego tłustego hamburgera zalanego majonezowym sosem, od razu można zakładać, że trening nie będzie udany i zakończy się szybciej niż było to planowane, chociażby z powodu silnego bólu brzucha. Ważne jest to, abyś dbał zarówno o tryb ćwiczeń, jak i o swój styl żywienia. Nie popełniaj błędów, przez które twoje treningi będą mniej wydajne lub – co gorsza – w ogóle nie będą się odbywać.
O bieganiu i jedzeniu
Jeżeli biegasz bardzo wcześnie rano, niemalże tuż po przebudzeniu i krótka chwilę po opuszczeniu ciepłego łóżka, lub bierzesz udział w runmaggedonie, możesz wypróbować bieganie zupełnie na czczo. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Nawet jeśli na ten moment nie wyobrażasz sobie wykonania jakiegokolwiek treningu na pusty żołądek, bo gdy nawet próbujesz to robić, twój organizm zaczyna się momentalnie buntować, uwierz, że każdy jest w stanie do wszystkiego się przyzwyczaić. Ale oczywiście nie musisz tego robić. Możesz też trenować normalnie po śniadaniu, o ile tylko po zjedzeniu posiłku będziesz w stanie odczekać przynajmniej te dwie czy trzy godziny, zanim udasz się na trening. Bardzo ważne jest bowiem to, by dać organizmowi czas na strawienie posiłku przedtreningowego. Tobie może się wydawać, że pokarm już dawno przeleciał przez twoje jelita, podczas gdy w rzeczywistości najprawdopodobniej nadal znaczna jego część znajduje się w samym żołądku.
Testuj na sobie różne rozwiązania żywieniowe i notuj albo zapamiętuj, po jakich posiłkach biega ci się najlepiej. Nie ma wyłącznie jednej dobrej receptury na idealny posiłek przedtreningowy. Absolutnie nie musisz więc wciskać w siebie białych bułek z bananami, jeżeli za takim jedzeniem totalnie nie przepadasz.
Powiązane tematy
Jak postawa ciała wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Jak rozpocząć przygodę z jogą?
Czy można trenować siłowo w ciąży?