21 grudnia 2024

Czy bieganie to skuteczna forma treningu?

Aktywność fizyczna podejmowana jest przez nas z różnych powodów. Najczęściej zaczynamy ćwiczyć z myślą o szczupłej sylwetce i lepszym samopoczuciu. Oprócz tego jednak sport to dla licznego grona osób również sposób na poprawę swojego zdrowia. Bieganie stanowi rodzaj treningu, który pomaga nam zadbać o wszystkie wymienione aspekty.

Praca układu krwionośnego i oddechowego

Trening biegowy może być praktykowany bez względu na cele sportowe. Klasyczna przebieżka utrzymywana w prędkości między siedem a dziewięć kilometrów na godzinę trwająca około czterdziestu minut, stanowi świetny sposób na pobudzenie swojego metabolizmu czy rozgrzewkę przed innymi formami ruchu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na dystans kilkudziesięciu kilometrów, wówczas mamy szansę popracować nad swoją wydolnością. Tym samym ten rodzaj aktywności jest chętnie wykorzystywany, zarówno przez zawodowych sportowców, jak i przez amatorów. Spośród korzyści, jakie daje nam bieganie, efekty tego treningu będą dotyczyć przede wszystkim narządów układu oddechowego i krwionośnego. Pod wpływem wysiłku zwiększa się nasza całkowita pojemność płuc, ponieważ organizm musi pobierać duże ilości tlenu. Ta wartość ma kluczowe znaczenie dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów oddechowych, dlatego bieganie jest uważane za idealny sposób na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Poza płucami w trakcie biegania sporą pracę musi wykonać również nasze serce. Długotrwały wysiłek fizyczny mobilizuje bowiem organizm do zaopatrywania tkanek w substancje odżywcze. Szybciej krążąca w ciele krew przyczynia się do większej sprawności układu krążenia, co ma duże znaczenie w profilaktyce chorób serca.

Mocniejszy układ ruchu i umysł

Zdrowe układy krwionośny i oddechowy to nie jedyne pozytywne skutki biegania dla organizmu. Według niektórych danych systematyczny trening pomaga również zadbać o narząd ruchu. Jeśli rozsądnie rozplanujemy swoją aktywność, możemy wzmocnić stawy oraz mięśnie. Ważne będzie tutaj odpowiednie dopasowanie pokonywanego dystansu do naszych możliwości. Dodatkowo należy wyposażyć się także w niektóre akcesoria. Jednymi z najważniejszych są buty do biegania damskie lub męskie kupione w sklepie ze sprzętem dla biegaczy. Z ich pomocą zapewnimy swoim stawom skuteczną ochronę przed obciążeniami, jakie powstają podczas biegu, unikając groźnych kontuzji. Bieganie jest jednak dyscypliną wzmacniającą nie tylko ciało, ale również umysł. Już od dawna sygnalizowano, że długotrwały wysiłek fizyczny stanowi dobrą metodę leczenia zaburzeń afektywnych takich jak np. depresja. Te korzyści zawdzięczamy głównie reakcji naszego organizmu polegającej na wzmożonym wydzielaniu endorfin nazywanych też hormonami szczęścia. Dzięki nim mamy szansę zredukować stres oraz poprawić swój nastrój na długo po zakończeniu treningu. Jak widać bieganie, jest formą aktywności, z której będziemy czerpać liczne korzyści. Niezależnie więc od tego, co stanowi nasz cel, warto zacząć je regularnie praktykować.