Obecnie żele energetyczne są już stosowane niemalże przez wszystkich sportowców i to nie tylko tych zawodowych, startujących w różnego rodzaju zawodach.
Żele energetyczne – tego nie wiedziałeś
Amatorzy aktywnego trybu życia też chętnie po nie sięgają. Dzięki nim mogą bowiem znacznie łatwiej i szybciej poprawiać swoje wyniki, osiągając coraz to lepsze rezultaty na treningach.
Wokół żeli energetycznych powstało jednak wiele mitów, z którymi warto by się było rozprawić. Niektórzy bowiem wciąż nie chcą ich stosować, bo po prostu nie wiedzą, jak to robić albo też obawiają się, że taki żel okaże się dla nich niezdrowym produktem.
A nie musi być to prawda. Producenci wyrobów sportowych, w tym także i specjalistycznej żywności kierowanej do sportowców, nauczyli się już tak przygotowywać swoje produkty, że mają one obecnie całkowicie bezpieczne i dobre składy. Coraz rzadziej wypełnia się je typowo sztucznymi i szkodliwymi składnikami. Dobry żel energetyczny nie musi wcale zawierać konserwantów, aromatów czy innych takich związków. Może składać się wyłącznie ze źródeł węglowodanów, kofeiny i pewnych dodatkowych substancji, czyli np. tauryny bądź witamin. Składy produktów na pewno należy więc czytać i je analizować. Lepsze jakościowo żele zwykle są nieco droższe, ale to właśnie po nie sportowcy powinni sięgać.
Drugi mit tyczy się natomiast popijania żeli energetycznych. Istnieją bowiem dwie podstawowe metody przyjmowania podobnych produktów. Niektórzy twierdzą, że w ogóle nie trzeba ich popijać. Żel energetyczny o względnie płynnej konsystencji można spożyć niemalże jak napojów, tak więc logicznie rzecz biorąc rzeczywiście nie wymaga on popijania. A jednak warto zawsze po spożyciu porcji żelu przynajmniej przepłukać usta zwykłą wodą. Jest to ważne w kontekście… dbania o higienę jamy ustnej. Żele składają się jednak głównie z cukrów, które mogą osadzać się na zębach i powodować próchnicę.
Warto więc pozbyć się przynajmniej części tych cukrów poprzez przepłukanie ust wodą.
źródło: https://www.wtoku.pl/ – zadbamy o Twoje zdrowie
Powiązane tematy
Czego nie powinno się jeść przed bieganiem?
Jak postawa ciała wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Skąd biorą się problemy z bólem kręgosłupa?