Najbardziej odpowiada im codzienna aktywność i zróżnicowana dieta. Na te składniki odżywcze warto zwrócić szczególną uwagę, by stawy nie odmawiały nam posłuszeństwa.
OMEGA-3
Te kwasy tłuszczowe poprawiają sprawność i elastyczność kości i stawów. Są w tłustych rybach morskich, m.in. w tuńczyku, śledziu, sardynce, makreli, flądrze. Ponadto do sałatek i innych dań wykorzystuj oliwę z oliwek oraz olej rzepakowy. Omega-3 znajdziesz też w siemieniu lnianym. Aby skorzystać z dobroczynnych składników siemienia, trzeba je wcześniej zmielić. A o dodatkowych poradach dietetycznych przeczytasz także na dylemat.pl.
WITAMINA D
Gdy organizm ma jej za mało, pojawiają się bóle stawów, trudności z koncentracją, uczucie rozbicia. Słabną kości i zęby. Witaminę D organizm wytwarza pod wpływem słońca. Gdy jest go mało za oknem, trzeba sobie dostarczać tej witaminy z jedzeniem lub w kapsułkach. W naszym klimacie mamy jej zbyt mało, zwłaszcza jesienią i zimą. Ale winę za brak witaminy D coraz częściej ponosi też nasza dieta, pełna przetworzonych i niepełnowartościowych produktów. Najlepszym jej źródłem są tłuste ryby morskie, np. węgorz, łosoś czy makrela. Średni rybny filet i jajko zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Znajdziemy ją też w mleku, serach, wątróbce, jest również w tranie.
KOLAGEN I WITAMINA C
Dla zdrowia stawów warto jeść warzywa i owoce bogate w witaminę C, która odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu. Dzięki niemu chrząstki odbudowują się i poprawia się stan tkanki łącznej. To wzmacnia stawy, opóźnia proces starzenia i zmniejsza ryzyko zwyrodnienia. Najwięcej witaminy C jest w papryce, brokułach, burakach, natce pietruszki, jabłkach, cytrusach, truskawkach.
Powiązane tematy
Jak postawa ciała wpływa na zdrowie i samopoczucie?
Skąd biorą się problemy z bólem kręgosłupa?
Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?